SKRINING I RAZVOJNA PROCENA
Šta je skrinig?
Šta najčešće procenjujemo skrinig instrumentima?
Kada oni mogu da se primenjuju?
Ko može da primenjuje skrining i kada ?
Kako se interpretiraju razultati ?
Šta ako rezultati skrininga ukazuju na odstupanje u jednoj ili više oblasti razvoja, da li to znači da dete zaostaje u razvoju ?
Razvojna dijagnostička procena
Svrha je višestruka.
- određivanje stepena trenutnog razvoja
- identifikacija eventualnih teškoća u razvoju
- procena stepena daljeg rizika
- planiranje razvojnih intervencija
- evaluacija terapijskih postupaka i dalje praćenje
Više skrining instrumenata se koristi tako što ih popunjavaju roditelji, a stručnjak skroluje i interpretira rezltate. Ovo je u potpunosti opravdano, pošto se smatra da je roditelj/staratelj taj koji najbolje poznaje svoje dete i koji je najveći deo dana sa detetom. Postoje i oni skrinig instrumenti gde stručnjak popunjava opservirajući dete , ili zadajući mu neki zadatak koji treba da ispuni.
Testovi za procenu razvojnih sposobnosti primenjuju obučeni stručnjaci ( pedijatri, psiholozi, defektolozi ), obavezan je razgovor sa roditeljima, anamneza, opservacija, kao i prisustvo deteta i postavljanje zahteva /zadataka od strane stručnjaka. Svaki zadatak se proba više puta pre nego što se zabeleži rezultat. Pojedini testovi koje primenjujemo sadrže kolonu gde se piše iz kog je pokušaja dete ispunilo zahtev, da li samostalno, uz pomoć. Ukoliko nismo sigurni da dete može da ispuni određeni zahtev, kolona se ostavlja prazna i sledeći susret se pokuša isto. Ovo se radi da bismo smo izbegli loš rezultat, jer se dešava često da dete nije odmah raspoloženo, izgubi pažnju , te u drugoj situaciji pokaže jednostavno bolji skor. Naš zadatak nije da odmah etiketiramo šta dete ne može, već da probamo da izvučemo maksimum , da vidimo do kog razvojnog nivoa je stiglo, odnosno šta dete i koliko može.
Tekst priredila:
Defektolog-oligofrenolog
Gorjana Milosavljević
Specijalizant Rane intervencije u detinjstvu