Grafomotorika je sposobnost držanja olovke i pisanja. Za uspešno ovladavanje procesom pisanja koje dete čeka u školi, potrebno je najpre razviti finu motoriku mišića šake i prstiju. Fina motorika je preduslov za pisanje izato je treba vežbati mnogo pre polaska u školu. Razvoj grafomotoričke sposobnoti započinje na uzrastu od 18 meseci i traje do polaska u školu (Rajovič, 2009)
Grafomotorika je sposobnost koja se razvija, ali i vežba, samim tim se problem koje dete ima može rešiti vežbom. Grafomotoričkim vežbama dete ne razvoja samo motoriku već i pažnju, koncentraciju, orjentaciju, lateralizaciju i govor (Nikolić, 2011). Kada pričamo o proceni grafomotoričkih sposobnosti kod dece, ona se najčešće radi u predškolskom uzrastu ( od pete do sedme godine).
Razvoj grafomotorike se stimuliše kroz razne igre i vežbe: gužvanja i cepkanja papira, seckanje makazama, igre sa plastelinom i testom, nizanje pertli na kanap, vezivanje čvorova, ređanje kocki i slagalica. Zakopčavanje i otkopčavanje dugmića, vezivanje pertli.
Vežbe za prstiće
1.
Staviti prste u pesnicu sa palcem u njoj. Otvoriti pesnicu, ispružiti i raširiti prste.
2.
Iz pesnice izvlačiti jedan za drugim prste uz brojanje od 1 do 5.
3.
Vežbu nastavljamo vraćanjem prstiju u pesnicu i to jedan po jedan počev od malog prsta brojanjem od 5 do 1.
4.
Ispružiti prste, zatim saviti kažiprst i njime dodirniti palac. Nastaviti dodirivanje palca i ostalih prstiju.
5.
Zakačiti palac jedne šake za palac druge šake i vući na dve suprotne strane. Nastaviti vežbe i sa ostalim prstima
6.
Udarati blago jagodicama prstiju po tvrdoj podlozi, palcem, kažiprstom, srednjim prstom, domalim i malim prstom.
7.
Staviti prste kao što je na slici. Važno je da jagodice prstiju dodiruju unutrašnjost gornjeg dela dlana.
8.
Pripojite palcu jedan po jedan prst.
6.
Šaku ispruženih prstiju staviti na tvrdu podlogu pa podizati i spuštati jedan po jedan prst. Vežbu početi sa palcem.
10.
Jagodicama četiri prsta dodirnuti jagodicu palca a zatim raširiti prste.
11.
Skupiti četiri prsta tako što će jagodice kažiprsta srednjeg i domalog pritiskati jagodicu palca, zatim ispružiti i raširiti prste.
12.
Skupiti tri prsta zajedno (palac, kažiprst i srednji prst) kao položaj za držanje olovke, zatim ispružiti i raširiti prste. Ovaj položaj je prirpema za pravilno držanje olovke.
Bitno je za kraj napomenuti i povezanost govora i fine motorike, upravo iz razloga što pokreti fine motorike utiču na razvoj nervnog sistema i na govor. Centri u mozgu za produkciju i razumevnje govora i finu motoriku su jako blizu i stimulacijom jednog segmenta stimulišemo i drugi.